banner
banner
Kako izabrati najbolju uredsku stolicu na kojoj nije teško sjediti i više od 8 sati dnevno?

Kako izabrati najbolju uredsku stolicu na kojoj nije teško sjediti i više od 8 sati dnevno?

Okrećete se na stolici u uredu, premještate nogu s noge, stalno ste pogrbljeni, klizite na sjedalici, svako malo vas nešto ukoči u leđima, a osjećate i trnce u rukama? Primjećujete kako sve lošije vidite, pri kraju radnog dana imate čak i glavobolju?

Ako je većina odgovora DA, vi sjedite u neudobnoj stolici.

Rješenje je jednostavno. Treba samo kupiti novu stolicu.

Hm... Je li baš dovoljno samo promijeniti stolicu?

Većina kupi novu, onako od reda, onu koja im se svidi po cijeni i boji. Ili je oglašena kao uredska- stolica- akcija. To je dobro prvih mjesec dana, ali onda opet ista priča -  ustajete svako malo, istežete se, opet sjedite pogrbljeni...

Zašto? Mnogi ne znaju: sve stolice nisu iste.

Što trebate znati prije nego kupite stolicu za ured?

  • Ne odgovara svaka stolica svima. Nije isto opterećenje na stolici kada sjedne netko od 50 kilograma ili drugi od 95 kg, niti je isto kada sjedne osoba visoka metar i pol ili netko od dva metra.
  • Idealna visina sjedećeg dijela bi trebala biti ¼ vaše visine. Primjer: ako ste visoki 175 cm, visina sjedalice na uredskoj stolici treba biti namještena na cca 44 cm.
  • Nije svaka stolica dobra za svako zanimanje. Djelatnica za pultom u trgovini koja se često ustaje i stoji na nogama ne treba istu stolicu kao i osoba koja radi u osiguravateljskom uredu.
  • Nepovoljan položaj za računalom najčešći je uzrok bolnih leđa, ukočenosti vrata, ukočenosti kralježnice, glavobolje, velikog naprezanja očiju, te smanjenja pažnje i koncentracije.

Prikaz ispravnog i neispravnog sjedenja za računalom

Koliko god to zanemarivali, stolice su osnovna oprema za rad: većina uredskih poslova prisili ljude da provedu i više od 8 sati za radnim stolom i kompjutorom, nerijetko i bez stanke.

Uredske stolice su jednako važne kao i kompjutor.  Kompjutor platimo koliko treba samo da je “dobar, brz i pouzdan”,  a kod stolice se uvijek švercamo i tražimo jeftinija rješenja.

Kupnja uredskih stolica je investicija

Da. Treba uložiti vrijeme i novac da pronađete dobru stolicu. Hoćete li s tim nešto dobiti? Primijetit ćete kako se zaposlenici manje žale na bolove u leđima i više su fokusirani na posao. To vam je i bio cilj, zar ne?

Odakle krenuti u potragu: svaki veći prodajni centar i online stranica za opremanje ureda reklamiraju najbolje ergonomske stolice za ured. Razlike su astronomske,  cijene uredskih stolica rastu i do 10-tak tisuća kuna. U čemu je kvaka?

Gledajmo to ovako: može li ergonomski oblikovana stolica s naslonjačem koji se namješta u više položaja,  stabilnim podnožjem na kojem se nećete okretati kao na ringišpilu i tkaninom koja će ostati netaknuta i nakon 2.000 sati sjedenja, koštati samo 100 - tinjak kuna? U pravu ste, ne može!

Evo i zašto!

Prvo, razjasnimo što, uopće, znači ergonomska stolica za ured? Laički rečeno, netko je osmislio cijelu znanost da prilagodi uredske uređaje i opremu tako da šefovima i njihovim radnicima nisu ugroženi sigurnost, zdravlje, udobnost i naravno učinkovitost. Cilj je da ljudi što više rade, a manje se žale.

Kako uopće izgleda ta kvalitetna ergonomska stolica za ured i po čemu se razlikuje od obične uredske stolice na kotačiće od stotinjak kuna?

Po čemu prepoznati dobru ergonomsku stolicu?

  1. Podesivost – provjerite je li visina sjedala podesiva u skladu s visinom osobe koja će sjediti na stolici.
  2. Naslon za leđa – naslon se treba podešavati gore-dolje i u smjeru naprijed-natrag.
  3. Potpora – ima li stolica čvrstu potporu za donji dio leđa (lumbalni dio).
  4. Stabilnost – birajte stolice s bazom od 5 točaka.

Postoje i dodatne pogodnosti koje pomažu osobama u određenim zanimanjima, kao što su npr.: podesivi nasloni za ruke, vrsta i kvaliteta kotačića te dubina sjedala.

Kako pravilno namjestiti stolicu?

Prikaz ispravno podešene stolice

Koliko kilograma može imati osoba koja će sjediti u toj stolici?

Ergonomske stolice testirane su za osobu do 130 kilograma.

Kolika je težina ergonomskih stolica?

I po težini stolice, vidjet ćete razliku u kvaliteti: ergonomska stolica za ured teška je prosječno 22 kilograma. Ostale laganije se brzo raštimaju, tako da je jako neudobno, čak i nesigurno sjediti u njima.

Kako mogu provjeriti je li stolica kvalitetna?

Ergonomske stolice za ured proizvode se prema EU standardima i normama, zato pitajte salone koje certifikate imaju, pa čak da vam ih pošalju na uvid.

Koliko dugo proizvođači garantiraju za stolicu, obzirom na to da nije baš jeftina?

U Salonu stolica, jamstvo na stolicu je od 2 - 5 godina. U tom periodu dobit ćete besplatnu zamjenu oštećenih dijelova ili popravak.

Koji su najčešći kvarovi na stolicama?

Na uredskim stolicama najosjetljiviji su kotačići i funkcionalnost naslona.

Kada kupite kvalitetnu stolicu za ured s jamstvom i do 5 godina, takvi kvarovi su gotovo nemogući, a ako se i dogode u garancijskom roku imate besplatnu zamjenu dijelova.

Koliki je raspon cijena uredskih stolica i o čemu ovisi?

Cijena uredskih stolica varira od najpovoljnijih  623 kn, preko optimalnih 4.755kn pa sve do najskupljih od 8.656 kuna.

Stolice se razlikuju:

  • po kvaliteti baze (od jake plastike do poliranog aluminija)
  • materijalima za sjedalo te naslone za ruke i glavu (od tkanine do prozračne mreže mesh)
  • funkcijama:  podizanje naslona za ruke po visini, kutu i dubini, podešavanje visine i dubine sjedišta te naslona za glavu.

Dostavlja li netko stolice i je li dostava uključena u cijenu?

Salon Stolica dostavlja brzom poštom na području cijele Hrvatske BESPLATNO.

Koliko god uredska stolica bila kvalitetna i udobna, ne zaboravite svakih sat vremena malo protegnuti noge ili napraviti vježbe za ured.

Želite li savjet kakve stolice odabrati za svoj ured, kontaktirajte nas na [email protected] ili nas nazovite na +385 (0) 49 550-064.